Система каналізації призначена для відведення забруднених стічних вод за межі об’єкта, що обслуговуються. Крім того, дана система повинна забезпечувати відведення дощових вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів і танення снігу.
До складу внутрішньої каналізації входять:
- Санітарно-технічні прилади і приймачі стічних вод;
- Розтрубні трубопроводи;
- З’єднувальні фасонні деталі;
- Пристрої для прочищення мережі.
Санітарний прилад приєднують до внутрішніх мереж водопроводу та каналізації, вони є основними елементами санітарно-технічного обладнання будівель. Відповідно до призначення санітарні прилади встановлюють: в ванних, умивальних і душових (ванни, умивальники, душові піддони, трапи, біде); в приміщеннях туалетів і вбиралень (унітази, пісуари; ці прилади забезпечені змивними бачками або кранами); в кухнях (мийки, раковини,). Застосовуються також санітарні прилади спеціального призначення, що встановлюються в медичних установах, лабораторіях, лазнях, перукарнях, засобах транспорту і т.д. Матеріалами для санітарних приладів служать чавун, кераміка, листова сталь, кольорові метали і сплави, пластмаси. Ззовні прилади покривають білою або кольоровою склоподібною емаллю (по чавуну і сталі), глазур’ю (по кераміці) або наносять на них гальванічні покриття (по кольоровому металу). Санітарні прилади обладнуються водорозбірними або змішувальними кранами, а також сифонами з водяними затворами, що перешкоджають проникненню забрудненого повітря з каналізаційної мережі в приміщення.
Внутрішню каналізацію розподіляють на три різновиди:
К1 – господарсько-побутова каналізація;
К2 – дощова каналізація;
К3 – виробнича каналізація (загальне позначення).
Господарсько-побутова К1 каналізація призначається для відведення стоків від сантехнічних вузлів, ванн і душових, кухонь, громадських вбиралень та інших приміщень.
Основні елементи К1 по ходу руху стічних вод внутрішньої каналізації:
- Санітарно-технічний прилад;
- Сифон (гідравлічний затвор);
- Відвідний трубопровід;
- Каналізаційний стояк;
- Відвідна мережа в підвалі.
В кінці відвідної труби мережі слід передбачити прочищення з трійника з пробкою-заглушкою. Рахуючи від цієї прочистки, довжина випуску каналізації не повинна бути більше 12 метрів при діаметрі труби 100 мм, згідно ДБН В.2.5-64:2012.
Також треба згадати про такий важливий елемент каналізації, як – фановий (вентиляційний) стояк. Його основне завдання – забезпечення припливу повітря всередину каналізаційної системи, що забезпечує його здатність швидко справлятися з транспортуванням великого обсягу води і видалення неприємних запахів.
Висоту стояка над покрівлею приймають по ДБН В.2.5-64:2012 не менше величин:
z = 0,3 м – для плоских експлуатованих покрівель;
z = 0,5 м – для скатних покрівель;
z = 3 м – для експлуатованих покрівель.
Каналізаційний стояк можна влаштовувати без вентиляції, тобто не виводити над покрівлею, якщо його висота не перевищує 90 внутрішніх діаметрів труби стояка. Замість фанового стояка також можна встановити вакуумні клапани для каналізаційних стояків, які встановлюються в рівні верхнього поверху і виконують ту ж функцію, що і вентиляційний стояк. Також вакуумних клапан можна встановлювати на відвідний поверховий трубопровід для запобігання розповсюдження неприємного запаху в визначеному приміщенні. Але треба розуміти, що для багатоквартирних будинків вакуумного клапану буде замало і для таких випадків краще встановлювати саме фановий стояк.
В дощової каналізації К2, щоб уникнути руйнування покрівельного покриття через застоювання води на даху, на покрівлях будинків встановлюють водостічні воронки: ковпакові або плоскі. Водосточні воронки, за рахунок ухилу даху, збираюсь воду, що накопичилась від опадів чи від танення снігу і по системі трубопроводів дощової каналізації К2, виводять її за межі будинку, забезпечуючи надійну гідроізоляцію даху.
Виробнича каналізація К3 призначена для відведення технологічних стічних вод з приміщень. Відмінною особливістю К3 від К1 і К2 є наявність додаткових споруд: місцевих очисних споруд (наприклад, жировловлювачів), насосних станцій перекачування і т.д. Для виробничої системи каналізації К3 бажано робити окремий випуск з будівлі (в окремий від К1 та К2 колодязь). Це зв’язано з тим, що промислова каналізація К3 вважається «забрудненою» в порівнянні з «чистою» К2 и «умовно чистою» К1, і такі стічні води необхідно попередньо очищати в залежності від типу забруднень.