Безсумнівно, перший фактор успіху компанії – це якість товарів або послуг, що надаються. Але не варто забувати і про представницькі нюансах – від того, як виглядає офіс компанії, також залежить враження партнерів і клієнтів щодо вашого ставлення до бізнесу. Зонування офісу допоможе уявити його в правильному світлі, а також організувати робочий простір якомога раціональніше.

Що таке зонування офісу

Це процес розподілу офісного простору на функціональні зони, для того, щоб:

  • підвищити продуктивність праці
  • поліпшити емоційний стан співробітників
  • клієнти і партнери приймали вигідні для вас рішення.

Офіс можна розділити на дві великі зони: фронт-офіс і бек-офіс.

 

Фронт-офіс

Представницьке навантаження несе на собі саме перша частина. Фронт-офіс – це те, де проходять переговори, зустрічі з клієнтами, презентації, словом все те публічне, що відбувається в компанії. Саме на фронт-офіс покладається презентаційна функція – варто ретельно опрацювати дизайн: врахувати корпоративні кольори та символіку, продумати елементи декору до дрібниць, обставити приміщення меблями, що підкреслює імідж компанії. У цю зону входять хол, приймальня (ресепшн / кімната очікування), переговорна, кабінет керівника.

Приймальна

Коли хто-небудь заходить в офіс, в першу чергу він потрапляє саме в приймальню, і йому тут має сподобатися. Приймальна, яка справить гарне враження на відвідувача, покликана бути комфортною – якщо зони ресепшн і очікування продумані правильно, то і атмосфера тут розташовує.

Ресепшн – місце прийому і координації відвідувачів, роботи з кореспонденцією. Ця зона має бути функціональною, зручною, що запам’ятовується, тому її ергономічність потрібно продумувати дуже ретельно. Однак зараз поділ приймальні на хол, ресепшн і кімнату очікування є досить умовним, і в одному приміщенні, як правило, розташована стійка ресепшн, м’які меблі для очікування, шафи або вішалки для верхнього одягу.

Під час очікування відвідувач може ознайомитися з якимись матеріалами компанії – так ви використовуєте його час знаходження в приймальні з користю для компанії.

Переговорна

В переговорній, або як її інакше називають, зоні для переговорів, проходять закриті наради і відкриті заходи (наприклад, презентації). Залежно від масштабу компанії продумується і дизайн переговорної, адже це може бути, як невелика кімната для зустрічі з клієнтами, так і великий зал для великих заходів. У будь-якому випадку зону переговорів завжди бажано оформлювати, використовуючи символіку і корпоративні кольори компанії.

Для того, щоб заходи не заважали робочому процесу, виділяється окреме приміщення, в якому ставлять довгий стіл, стільці і медіапристроїв для презентацій. Бажано обирати меблі-трансформери, змінюючи розташування яких, приміщення можна використовувати як для командної роботи, так і індивідуально.

Для офіційних переговорів все ж краще виділити окрему кімнату, для внутрішніх неформальних нарад підійдуть неізольовані зони.

Бек-офіс

Бек-офіс – це місце, де відбуваються всі робочі процеси компанії. До таких приміщень відносять робочий простір, зони відпочинку, їдальні, гардеробні, серверні, архіви та підсобні приміщення.

Робочий простір

Зонування офісу в робочій зоні можна спроектувати за двома принципами: кабінетного і відкритого.

Кабінетне зонування робочої зони передбачає наявність ізольованих приміщень для кожного співробітника (або групи співробітників). У такому випадку кожен окремий кабінет відповідає певному функціональному підрозділу (техвідділ, бухгалтерія тощо).

Зонування офісу з відкритого типу організації робочого простору (або опен-спейс) не припускє стаціонарних стін в інтер’єрі; можливе використання легких пластикових або скляних перегородок, що відокремлюють один підрозділ від іншого або одне робоче місце від інших. Це зручно, так як відсутність зайвих коридорів і дверей економить площу офісу. Структурувати простір також можна меблями, однак її краще розмістити так, щоб забезпечити працівникам відчуття «закритої спини» і хороший огляд робочого місця.

Зона відпочинку

Щоб добре працювати, потрібен якісний відпочинок. До того ж в зоні відпочинку співробітники не тільки розслабляються, а й обговорюють робочі питання в неформальній спокійній обстановці. Навіть якщо не виходить виділити окремий кабінет, таке місце досить відгородити перегородкою, поставити невеликі дивани або зручні стільці і організувати правильне освітлення. Розташувати зону відпочинку краще на перетині потоків руху в офісі, в жвавому місці.

Проектуючи зону відпочинку, сприймайте її не як місце для неробства під час робочого процесу, а як неформальний зал нарад. Саме тут найскладніші робочі завдання можуть бути розглянуті під іншим кутом і знайдуть своє найбільш ефективне рішення.

Перелік інших приміщень, що входять до бек-офісу – індивідуальний для кожної компанії, їх продумують відповідно до функціонального призначення.

Продумати функціональні зони офісу – непросте завдання. Чи не заплутатися в дрібницях і врахувати все найважливіше допоможе досвідчений дизайнер.

Зонування офісу – це важливо. Воно допомагає продумати ергономічність офісу, оптимізувати робочі процеси, зробити краще враження на відвідувачів.

Фронт-офіс повинен бути максимально комфортний для клієнтів і партнерів, бек-офіс продумується так, щоб було зручно працювати співробітникам. Піклуватися про комфорт працівників – обов’язково! Не скупіться на якісні матеріали для обробки і гарні меблі – поважаючи співробітників, ви робите вагомий внесок у оптимізацію всіх робочих процесів.