Існує думка, що кондиціонери можуть повністю або частково замінити вентиляцію. Нібито достатньо встановити найсучаснішу спліт-систему, що очищає, зволожує, іонізує, та має антивірусні, антиалергенні, антибактеріальні фільтри, і можна насолоджуватися найчистішим свіжим повітрям. Але чи так це?
Що таке вентиляція і що таке кондиціонування?
Для початку розмежуємо поняття:
- Кондиціонування – це охолодження, або нагрів повітря в закритих приміщеннях.
- Вентиляція – це подача повітря, насиченого киснем, і видалення відпрацьованого.
Тобто при кондиціонуванні повітря залишається тим самим. Воно може нагріватися, охолоджуватися, осушуватися, іонізуватися, але при цьому не замінюється новим.
При вентиляції відбувається обмін повітряних мас.
Завдання систем:
Основна мета кондиціонування приміщення – створення сприятливих для людей кліматичних умов.
Завдання вентиляції набагато ширше.
Кожну секунду ми вдихаємо кисень і видихаємо вуглекислий газ. Крім того повітря забруднюється частками від будівельних і оздоблювальних матеріалів, від спреїв і аерозолів, від чистячих і миючих засобів і т.п.
Медики рекомендують кожні дві години відкривати вікна для провітрювання приміщень і працювати з відкритими на провітрювання вікнами.
Виходом стають примусові припливно-витяжні вентиляційні установки, які постачають свіже повітря і зберігають тепло в будинку взимку, або прохолоду влітку.
Чи бувають кондиціонери, які виконують роль вентиляційного обладнання?
Принцип роботи кондиціонеру подібний до холодильнику. Він або охолоджує повітря, або нагріває (при переміщенні фреону в зворотному напрямку). У верхній частині внутрішнього корпусу є отвір для забору повітря з кімнати. У нижній – для подачі охолодженого або нагрітого потоку.
Виходить, що через систему проходить одне й те саме повітря.
Якщо вказано, що в кондиціонері є «режим вентиляції», то це означає, що пристрій буде працювати, як вентилятор, без додаткового нагріву або охолодження. Однак порція кисню в будинок при цьому не надійде.
Нещодавно на ринку з’явилися кондиціонери з припливною вентиляцією, що здійснюють підмішування повітря за рахунок додаткового зовнішнього блоку і гнучкого шлангу. Але обсяг «приточки» настільки малий, а шум при цьому настільки великий, що багато власників швидко відмовляються від даного обладнання.
Якщо є вентиляція, чи потрібен кондиціонер?
Пристрої кондиціонування не замінять вентиляцію, проте вони можуть їй допомогти!
Наприклад, якщо вентиляційні установки подають повітря і виводять відпрацьоване, а кондиціонер його нагріває / охолоджує, осушує / зволожує, іонізує або очищає від пилу. Обладнавши свій офіс системою вентиляції і кондиціонування, ви забезпечите максимальний комфорт і здоровий мікроклімат.
Існують вентиляційні установки, здатні нагрівати і кондиціонувати повітря, фільтрувати його, контролювати вологість і вуглекислий газ. Однак це задоволення не дешеве.
Вплив на здоров’я і самопочуття людини:
Кондиціонер не позначиться на здоров’ї співробітників, якщо дотримуватися певних правил:
- Бажано не виставляти занадто прохолодну температуру. Якщо на вулиці спекотно, а в приміщенні +18, +19 градусів, то різкий перепад може стати причиною переохолодження і застуди.
- Якщо включити кондиціонер, закрити всі вікна і не забезпечити вентиляцію, то концентрація вуглекислого газу збільшиться в рази, дихати стане важче, та й ризик підхопити віруси – зросте, незважаючи на комфортну температуру в приміщенні. Тому не забуваємо про вентиляцію!
- Фільтри з часом забиваються пилом і небезпечними мікроорганізмами. Нехтуючи заміною або очищенням фільтруючих елементів, є ризик того, що в кондиціонері розвинуться грибки і цвіль. Більш того прилад стане джерелом поширення бактерій, що викликають алергічні реакції.
При дотриманні цих правил, кондиціонери принесуть тільки комфорт!